Chimera
JURY
ZASADY
KATEGORIE
ZGŁOSZENIA

GALA KONKURSU

KONFERENCJA
VISUAL JOURNALISM


ARCHIWUM
2003 | 2004 | 2005 | 2006

KONTAKT

  
Media & Marketing Polska
Business Media
Modern Media Institute
Society for News Design
  Chimera

Grand prix i złoto tegorocznej Chimery dla estońskiej gazety "AS Aripaev"

W V edycji konkursu projektowania prasowego Chimera triumfował estoński dziennik "AS Aripaev" (wydawca: Aripaeva Kirjastuse AS), który otrzymał grand prix i złoto. W tym roku do konkursu zgłoszono łącznie 213 prac, z których 77 znalazło się na liście nominowanych. Prace oceniało jury w składzie: Terry Watson, Peter Buchanan-Smith, Chris Niedenthal, Jacek Utko i Marek Knap. Złotą Chimerę otrzymało 8 prac, Srebrną - 19 prac, natomiast Brązową - 27. Nagrody wręczono podczas gali, która odbyła się w Filharmonii Narodowej. Nowością w tym roku, było pojawienie się kategorii Custom Publishing/Wydawnictwa firmowe, do której zostało nadesłanych ponad 60 prac.

Lista prac zwycięskich:
Zwycięzcy: Grand Prix | Dzienniki | Magazyny | Wyd. firmowe | Portfolio

GRAND PRIX

[1] [2] [3] 
Grand Prix: "Äripäev"
kategoria: Dziennik

Wydawca: AS Äripäev
editor in chief: Meelis Mandel
head of design department: Margit Toovere
photoeditor: Raul Mee
designer: Ivar Kuldver
designer: Kristjan Gabral
designer: Kati Roosimaa
designer: Erika Priedenthal
copy editor: Anu Jogi
copy editor: Maire Kasemaa, Ulo Toomsalu
supplements: Eve Rammo, designer
Zwycięzcy: Grand Prix | Dzienniki | Magazyny | Wyd. firmowe | Portfolio

DZIENNIKI

[1] [2] 
Złota Chimera: "Puls Biznesu"
kategoria: Dziennik

Wydawca: Bonnier Business (Polska)
redaktor naczelny: Jacek Ziarno
dyr. artystyczny: Kasper Skiergajłło-Krajewski

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "Dziennik Bałtycki"
kategoria: Pierwsza strona

Wydawca: Polskapresse
redaktor naczelny: Maciej Wośko
dyr. artystyczny: Krzysztof Ignatowicz
fotoedytor: Kamila Benke
fotoedytor: Przemysław Świderski

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "Puls Biznesu"
kategoria: Pierwsza strona

Wydawca: Bonnier Business (Polska)
redaktor naczelny: Jacek Ziarno
dyr. artystyczny: Kasper Skiergajłło-Krajewski
z-ca dyr. artystycznego: Tomasz Młynarski
fotograf: Grzegorz Kawecki
fotografia Agencja Forum: Yves Herman

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "Rzeczpospolita"
kategoria: Pierwsza strona

Wydawca: Presspublica
redaktor naczelny: Paweł Lisicki
Janusz Kapusta: inni: Bartosz Gumowski-Krzyżaniak
Brązowa Chimera: "Gazeta Wyborcza"
kategoria: Pierwsza strona

Wydawca: Agora
redaktor naczelny: Adam Michnik

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Super Express"
kategoria: Pierwsza strona

Wydawca: Media Express
redaktor naczelny: Stanisław Drozdowski
Srebrna Chimera: "Delovoy Peterburg (6.03.07)"
kategoria: Fotografia

Wydawca: Bonnier Business Press (Russia)
editor in chef: Oleg Tretyakov
chief of photoservice: Alisa Golubovskava
photoeditor: Anna Fedotova
photographer: Andrey Kulgun
photographer: Andrey Fedorov
Brązowa Chimera: "Gazeta Wyborcza (11-12 sierpnia 2007)"
kategoria: Fotografia

Wydawca: Agora
redaktor naczelny: Adam Michnik

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "Rzeczpospolita"
kategoria: Infografika

Wydawca: Presspublica
redaktor naczelny: Paweł Lisicki
infografik prowadzący: Paweł Moszczyński
dyr. artystyczny: Bartosz Gumowski-Krzyżaniak
grafik prowadzący: Małgorzata Malinowska
grafik prowadzący: Katarzyna Terechowicz
infografik: Norbert Suchorzewski
kierownik stidia graficznego: Robert Wittek
Brązowa Chimera: "Delovoy Peterburg"
kategoria: Infografika

Wydawca: Bonnier Business Press (Russia)
editor in chef: Oleg Tretyakov
visual editor: Fyodor Shumilov
visual editor: Olga Privalova
designer: Julia Hemelainer

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "Rzeczpospolita"
kategoria: Reportaż/Kultura/Opinia

Wydawca: Presspublica
redaktor naczelny: Paweł Lisicki
kierownik studia graficznego: Robert Wittek

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Delovoy Peterburg"
kategoria: Reportaż/Kultura/Opinia

Wydawca: Bonnier Business Press (Russia)
editor in chef: Oleg Tretyakov
photo: Fyodor Shumilov, visual editor
visual sditor: Olga Privalova

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "Rzeczpospolita"
kategoria: Inne

Wydawca: Presspublica
redaktor naczelny: Paweł Lisicki
grafik prowadzący: Wojciech Niedzielko
dyr. artystyczny: Bartosz Gumowski-Krzyżaniak
grafik prowadzący: Małgorzata Malinowska
grafik prowadzący: Katarzyna Terechowicz

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "Gazeta Telewizyjna (dodatek do Gazety Wyborczej)"
kategoria: Dodatek magazynowy

Wydawca: Agora
kierownik Gazety Telewizyjnej: Anna Dąb-Kostrzewska
kierownik studia graficznego Gazety Telewizyjnej: Dariusz Filipek
grafik komputerowy: Agnieszka Zuchora
redaktor: Marek Markowski
redaktor: Marta Nehring
redaktor: Lidia Obarska
fotoedytor: Maciej Wróbel

[1] [2] [3] 
Złota Chimera: "Gazeta na Majówkę (dodatek do Gazety Wyborczej)"
kategoria: Raporty specjalne/dodatki/sekcje

Wydawca: Agora
redaktor naczelny: Adam Michnik

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "Puls Biznesu"
kategoria: Nowa szata

Wydawca: Bonnier Business (Polska)
redaktor naczelny: Jacek Ziarno
dyr. artystyczny: Kasper Skiergajłło-Krajewski
Zwycięzcy: Grand Prix | Dzienniki | Magazyny | Wyd. firmowe | Portfolio

MAGAZYNY

[1] [2] [3] 
Złota Chimera: "Futu Magazine"
kategoria: Magazyn

Wydawca: Futu Group
redaktor naczelna: Martyna-Bednarska-Ćwiek
koordynator projektu: Monika Mielczarek
dyr. kreatywny: Michał Łojewski
dyr. zarządzający: Wojciech Ponikowski

[1] [2] [3] 
Złota Chimera: "Notes na 6 tygodni"
kategoria: Magazyn

Wydawca: Fundacja Nowej Kultury "Bęc Zmiana"
redaktor naczelna: Bogna Świątkowska
projekt graficzny: Małgorzata Gurowska

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "Machina"
kategoria: Magazyn

Wydawca: Media Point Group
redaktor naczelny: Piotr Metz
dyrektor artystyczny: Marek Knap
dyrektor artystyczny: Marek Trojanowski
fotograf: Robert Laska
grafik prowadzący: Małgorzata Gryniewicz
grafik: Joanna Gwis
fotoedytor: Urszula Matusik

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "A4 Magazyn"
kategoria: Magazyn

Wydawca: I and B Consulting
redaktor naczelna i wydawca: Iwona Czempińska
sekretarz redakcji: Bożena Kowalkowska
dyrektor kreatywny: Łukasz Aksamit
junior art director: Magdalena Haliasz
szef działu mody: Robert Serek
dziennikarz: Łukasz Kowalczyk, dział mody
dziennikarz i tłumacz: Jerzy Kamecki, kultura
dziennikarz i redaktor: Hania Kokczyńska, design

[1] [2] 
Złota Chimera: "Futu Magazine"
kategoria: Okładka

Wydawca: Futu Group
redaktor naczelna: Martyna-Bednarska-Ćwiek
dyr. kreatywny: Michał Łojewski
dyr. zarządzający: Wojciech Ponikowski
Srebrna Chimera: "A4 Magazyn"
kategoria: Okładka

Wydawca: I and B Consulting
redaktor naczelna i wydawca: Iwona Czempińska
fotograf: nr 48-49/2007 Diego Fuga
stylista: nr 48-49/2007 Mia Margon
dyrektor kreatywny: nr 48-49/2007 Łukasz Aksamit
fotograf: nr 41-42/2007 Aneta Bartos
stylista: nr 41-42/2007 Meghan Scott
dyrektor kreatywny: nr 41-42/2007 Łukasz Aksamit

[1] [2] 
Srebrna Chimera: "Machina"
kategoria: Okładka

Wydawca: Media Point Group
redaktor naczelny: Piotr Metz
dyrektor artystyczny: Marek Knap
dyrektor artystyczny: Marek Trojanowski
grafik projektant: Aleksandra Karoń
grafik: Małgorzata Gryniewicz
fotoedytor: Ewa Malinowska
fotograf: Robert Laska
Srebrna Chimera: "Dlatego!"
kategoria: Okładka

Wydawca: Media Point Group
redaktor naczelny: Michał Gajewski
kierownik graficzny: Marcin Bugalski
grafik: Anna Pistorska
sekretarz redakcji: Anna Sochocka
redaktor prowadzący: Paweł Rusak
specjalista DTP: Piotr Masicz
fotoedytor: Łukasz Pawlak
korekta: Joanna Lewandowska

[1] [2] 
Srebrna Chimera: "Viva!"
kategoria: Okładka

Wydawca: Edipresse Polska
redaktor naczelny: Anna Zaleska
dyr. artystyczny: Małgorzata Laska
fotografowie: Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
stylizacja: Jola Czaja
producent sesji: Elżbieta Czaja
Brązowa Chimera: "Viva!"
kategoria: Okładka

Wydawca: Edipresse Polska
redaktor naczelna: Anna Zaleska
dyr. artystyczny: Małgorzata Laska
fotograf: Robert Wolański
stylizacja: Jola Czaja
producent sesji: Elżbieta Czaja
Brązowa Chimera: "Notes na 6 tygodni"
kategoria: Typografia

Wydawca: Fundacja Nowej Kultury "Bęc Zmiana"
redaktor naczelna: Bogna Świątkowska
projekt graficzny: Małgorzata Gurowska

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "Zabytki Heritage"
kategoria: Fotografia

Wydawca: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita
grafik: Ryszard Kajzer
redaktor naczelny: Grzegorz B. Mazur

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Świat Siatkówki"
kategoria: Fotografia

Wydawca: Sport Marketing House
Paweł Pogoda: projektanci: Tomasz Kuc, Eliza Zientarska
fotograf: Jacenty Dędek

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Gala"
kategoria: Fotografia

Wydawca: G+J Gruner+Jahr Polska
redaktor naczelna: Marzena Wilkanowicz-Devoud
Iza Grzybowska : fotografowie: Artur Wesołowski, Jacek Poremba, Szymon Szcześniak, Marek Straszewski, Krzysztof Opaliński

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: "Viva!"
kategoria: Fotografia

Wydawca: Edipresse Polska
redaktor naczelna: Anna Zaleska
dyr. artystyczny: Małgorzata Laska
z-ca dyr. artystycznego: Katarzyna Gintowt
fotograf: Magda Wuensche
stylizacja: Jola Czaja
produkcja: Ela Czaja i Paweł Walicki

[1] [2] 
Srebrna Chimera: "Futu Magazine (plakaty)"
kategoria: Ilustracja

Wydawca: Futu Group
redaktor naczelna: Martyna-Bednarska-Ćwiek
koordynator projektu: Monika Mielczarek
dyr. kreatywny: Michał Łojewski
dyr. zarządzający: Wojciech Ponikowski

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Machina"
kategoria: Ilustracja

Wydawca: Media Point Group
redaktor naczelny: Piotr Metz
dyrektor artystyczny: Marek Knap
dyrektor artystyczny: Marek Trojanowski
autor rysunku (nr 13): Piotr Leśniak
autor rysunku (nr 16): Andrzej szewczenko
grafik projektant: Aleksandra Karoń
grafik prowadzący: Małgorzata Gryniewicz
grafik: Joanna Gwis

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "Newsweek Polska"
kategoria: Infografika

Wydawca: Axel Springer Polska
redaktor naczelny: Michał Kobosko
infografik: Lech Mazurczyk
infografik: Mariusz Olszewski
Srebrna Chimera: "Focus"
kategoria: Infografika

Wydawca: Gruner + Jahr Polska
redaktor naczelny: Michał Wójcik
redaktor graficzny: Robert Bany
redaktor graficzny: Alicja Juchnicka
Srebrna Chimera: "Notes na 6 tygodni"
kategoria: Spis treści

Wydawca: Fundacja Nowej Kultury "Bęc Zmiana"
redaktor naczelna: Bogna Świątkowska
projekt graficzny: Małgorzata Gurowska
Brązowa Chimera: "ARTLUK"
kategoria: Spis treści

Wydawca: ZPAP ART Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków
redaktor naczelny: Paweł Łubkowski
dyrektor artystyczny: Max Skorwider

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Podróże"
kategoria: Nowa szata

Wydawca: Wydawnictwo Murator
redaktor naczelna: Bożena Makowska
projekt graficzny: Marek Knap
Złota Chimera: "Między Nami Cafe"
kategoria: Inne

Wydawca: Wydawnictwo Promocyjne Między Nami
redaktor naczelna: Beata Blaibel
wydawca: Ewa Moisan
dyr. artystyczny: Adam Żebrowski

[1] [2] 
Srebrna Chimera: "Futu Magazine"
kategoria: Inne

Wydawca: Futu Group
redaktor naczelna: Martyna-Bednarska-Ćwiek
ilustrator: Tomasz Walenta
dyr. kreatywny: Michał Łojewski
Zwycięzcy: Grand Prix | Dzienniki | Magazyny | Wyd. firmowe | Portfolio

WYDAWNICTWA FIRMOWE/CUSTOM PUBLISHING

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Tele Trendy"
kategoria: Wydawnictwa wewnętrzne

Wydawca: Telekomunikacja Polska
redaktor naczelny: Marek Wajda
redaktor: Agnieszka Talibska
dyrektor artystyczny AM Press: Jakub Orliński

[1] [2] [3] 
Złota Chimera: "Reporter Magazyn"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Ultramaryna
dział marketingu Reporter: Daniel Wahl
koordynator: Agnieszka Psiuk
koordynator: Andrzej Kłodnicki
projektant graficzny: Aleksander Joachimiak

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "BR& (dla Starego Browaru)"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Fortis
redaktor naczelna: Dominika Kulczyk-Lubomirska
dyrektor wydawniczy: Rafał Szenrok
account manager: Emilia Michnowicz
grafik: Marek Roszko
grafik: Sebastian Płoszaj
ilustrator: Igor Morski
ilustrator: Kinga Offert
fotografia: Agnieszka Szenrok
redaktor: Radosław Czapczyk
copywriter: Mariusz Łowczynowski

[1] [2] [3] 
Srebrna Chimera: "BR& (dla Starego Browaru)"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Morski Studio Graficzne
redaktor naczelna: Dominika Kulczyk-Lubomirska
redaktor wydawniczy: Rafał Szenrok
grafik: Marek Roszko
account manager: Emilia Michnowicz
fotograf: Agnieszka Szenrok
ilustrator: Kinga Offert
ilustrator: Igor Morski
grafik: Sebastian Płoszaj
redaktor: Radosław Czapczyk
copywriter: Mariusz Łowczynowski

[1] [2] 
Srebrna Chimera: "Hexelife (dla Hexeline)"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Yo Media Consulting

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Ty i Twój Dom (dla Unilever Polska SA)"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Aude
redaktor: Urszula Radzińska
redaktor: Elżbieta Steglińska
grafik: Marcin Rutkowski
grafik: Joanna Korolewska
grafik: Emil Drzewek
szef produkcji: Katarzyna Ceryngier
operator: Kamil Orłowski

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Woman"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Concept Publishing Polska
red. naczelna: Anna Kajda
sekretarz redakcji: Monika Filipczuk
dyr. artystyczny: Mateusz Jankowski
DTP: Piotr Żak
fotoedycja: Urszula Trzaskowska
Eliza Żyromska: biuro reklamy: Agnieszka Bielecka, Marcin Duliński
koordynator: Agata Kozłowska

[1] [2] 
Brązowa Chimera: "Leenia (dla VF Polska Distribution)"
kategoria: Wydawnictwa zewnętrzne

Wydawca: Direct Publishing Group
redaktor naczelna: Sylwia Bargieł
dyrektor artystyczny: Dennis Wojda
Zwycięzcy: Grand Prix | Dzienniki | Magazyny | Wyd. firmowe | Portfolio

PORTFOLIO
Srebrna Chimera: Joanna Szachowska
Portfolio: ilustracje opublikowane w tytułach "Zwierciadło", "Novu", "Alberta Venture","Przekrój" oraz "Advertising Age"

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: Marek Tomasik
Portfolio: ilustracje opublikowane w tytułach "Pani", "Wprost", "Newsweek" oraz "Nowa Fantastyka"

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: Rafał Szczepaniak
Portfolio: ilustracje opublikowane w tytułach "Wysokie Obcasy", "Playboy", "Podróże", "Media & Marketing Polska" oraz "Business Class"
Brązowa Chimera: Mirosław Owczarek
Portfolio: ilustracje opublikowane w tytułach "Rzeczpospolita", "Tygodnik Powszechny" oraz "Dialog"

[1] [2] [3] 
Brązowa Chimera: Tomasz Wawer
Portfolio: ilustracje opublikowane w tytułach "Rzeczpospolita" oraz "Forbes"